Zarzecze

Serwis Zarzecze.org zastał przygotowany nie tylko z myślą o promocji i rozpowszechnianiu
pozytywnego wizerunku naszej przepięknej wsi leżącej na południu Polski.
Powstał z miłości do tej miejscowości...

Ochotnicza Straż Pożarna Zarzecze została powołana do istnienia 17 grudnia 1922 r. pierwszym prezesem został Marcin Madejczyk. W 1937 roku nastąpiło uroczyste poświęcenie Remizy a w rok później zarzecka straż otrzymała sztandar. Od początku istnienia strażacy z Zarzecza brali udział w wielu uroczystościach oraz akcjach w 1948 roku otrzymali pierwszą motopompę. W tym samym roku odbyło się poświęcenie transformatora i uruchomienie sieci elektrycznej w naszej miejscowości. W roku 1963 zrodziła się myśl o zbudowaniu Domu na teranie nowego Osiedla w Zarzeczu z przeznaczeniem jako Dom Ludowy mający służyć całej wsi i oraz jako Remiza OSP. Konieczność budowy tego budynku powstała na skutek wywłaszczenia i przeznaczenia pod zalew byłej strażnicy OSP usytuowanej na terenie obecnego zbiornik wodnego jeziora żywieckiego. Przy budowie pracowali członkowie OSP oraz Społecznego Komitetu Budowy, Ludowy Zespół Sportowy oraz uczniowie naszej szkoły podstawowej. Otwarcia dokonano 4 września 1976 r.

W dniu 6 maja 1984 r. Zarzecka Ochotnicza Straż Pożarna obchodziła uroczystość św. Floriana, oraz poświęcenie samochodu strażackiego, nowej motopompy oraz obrazu św. Floriana, który jest noszony na corocznych procesjach i uroczystościach do dnia dzisiejszego przez członków OSP. Poświęcenia dokonał proboszcz parafii ks. Tadeusz Ratajewski. Dwa lata później straż otrzymała nowy Sztandar, który został poświęcony w kościele Parafialnym w Zarzeczu.
W 1997 r. OSP Zarzecze obchodziła jubileusz 75-lecia i z tej okazji dokonano poświęcenia figury św. Floriana, która została zakupiona przez członków zarządu OSP i umieszczona przy kościele parafialnym po prawej stronie od wejścia gdzie stoi do dziś.
W styczniu 2000 r. nasza straż otrzymała długo oczekiwany nowy samochód bojowy DAEWOO Lublin, który służy naszej straży do dnia dzisiejszego.

Zarzecka OSP uczestniczyła i wciąż uczestniczy w wielu zawodach pożarniczych (zdjęcia z zawodów dostępne są w galerii) 4 czerwca 2000 r. brała udział w Pierwszym Powiatowym Dniu Strażaka w Rychwałdzkie. W tym samym roku uchwałą Zarządu OSP zostaje powołana Orkiestra Dęta przy OSP Zarzecze.

Członkowie OSP Zarzecze uczestniczą we wszystkich ważniejszych świętach i uroczystościach państwowych i kościelnych, takich jak Dożynki Gminne, Rezurekcja Wielkanocna, Pasterka czy Odpusty parafialne. Co roku też organizowane są Gminne Turnieje Wiedzy Pożarniczej, którego celem jest popularyzowanie wśród dzieci i młodzieży, znajomości przepisów pożarowych i zasad postępowania na wypadek pożaru oraz praktycznych umiejętności posługiwania się podręcznym sprzętem gaśniczym.

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Losowe fotografie

Czy wiesz, że?

• Powierzchnia Zarzecza: 1,8 km²
• Wysokość: 340 m n.p.m.
• Mieszkańców: około 1300
• Max. głębokość jeziora: 28 m