Zarzecze

Serwis Zarzecze.org zastał przygotowany nie tylko z myślą o promocji i rozpowszechnianiu
pozytywnego wizerunku naszej przepięknej wsi leżącej na południu Polski.
Powstał z miłości do tej miejscowości...

Parafia Zarzecze jest młoda, gdyż istnieje od 1964 roku. Wcześniej mieściła się ona w Starym Żywcu. Tradycja podaje, że ostatni kościół w Starym Żywcu, który spłonął w czasie walk frontowych trwających tu w lutym i marcu 1945 r. był trzecim kościołem. W roku 1945 kupiono drewniany barak poniemiecki i postawiono na fundamentach z kamienia na miejscu spalonego kościoła. W związku z budową zbiornika wodnego na sole w Tresnej w roku 1964 przeniesiono parafię ze Starego Żywca do Zarzecza, gdzie do roku 1965 zbudowano kościół, który obecnie tu się znajduje i służy wiernym ku Chwale Bożej.

O początkach Starego Żywca i Żywca podaje Dziejopis Żywiecki Andrzeja Komonieckiego – wójta żywieckiego następującą wzmiankę: To miejsce na którym miasto Żywiec z gruntami zasiadało, było lasem bukowym porośnięte, na którym się bukowie obficie rodziło. Mieszkańcy Śląska od Oświęcimia oraz Moraw i Czech spędzali tu na wypas świnie i las z niemiecka nazywali Zaypus. Wypleniwszy miejsce gdzie Stary Żywiec stoi siedliska swoje pobudowali, początkowo na lato tylko a potem ulubiwszy sobie to miejsce osiedlali się na stałe, z powodu obfitego pożywienia dla świń i te kilka chałup Żywcem nazwano a, że to pasanie świń odbywało się najbardziej około święta Wszystkich Świętych – zbudowali kościół pod wezwaniem Wszystkich Świętych.

parafia_foto

Obecnie proboszczem naszej parafii jest ks. mgr Wiesław Ostrowski, pochodzący z Kalwarii Zebrzydowskiej.
Przy parafii działa wiele grup takich jak Akcja Katolicka, Radio Maryja, Koło Charytatywne, Oaza Ruchu Światło-Życie czy Dzieci Maryi.

kościół

Odpusty w naszej parafii przypadają na dni 1 listopada w uroczystość Wszystkich Świętych oraz w czerwcu w uroczystość Świętego Antoniego.

Parafia mieści się przy ul. Kard. Wyszyńskiego 17, 34-326 Zarzecze, tel.: 33 863 35 59
W niedzielę i święta Msze św. odprawiane są o godzinach: 8:00 11:00 18:00, 
a w dni, które są dniami pracy Msza św. zamiast o godzinie 11:00 odprawiana jest o 16:00,
w dni powszednie Msza św. odprawiana jest w poniedziałek, środę, i piątek o godzinie 7:00 a we wtorek, czwartek i sobotę o 18:00, w pierwszy piątek miesiąca dodatkowo o 18:00.
W każdy 13 dzień miesiąca od maja do października odprawiane jest Nabożeństwo Fatimskie z procesją z figurą Matki Boskiej Fatimskiej wokoło kościoła, które rozpoczyna się o godzinie 18:00.

Zapraszamy do odwiedzenia oficjalnej strony parafii: www.parafia.zarzecze.org

Losowe fotografie

Czy wiesz, że?

• Powierzchnia Zarzecza: 1,8 km²
• Wysokość: 340 m n.p.m.
• Mieszkańców: około 1300
• Max. głębokość jeziora: 28 m