Zarzecze

Serwis Zarzecze.org zastał przygotowany nie tylko z myślą o promocji i rozpowszechnianiu
pozytywnego wizerunku naszej przepięknej wsi leżącej na południu Polski.
Powstał z miłości do tej miejscowości...

Zarzecze jest bardzo dobrą bazą wypadową dla amatorów sportów zimowych, ponieważ jest malowniczo położone w samym środku kotliny życieckiej, skąd można wybrać się na wiele beskidzkich stoków.

Szczyrk – miasto 5,5 tys. mieszkańców, kurort narciarski, oddalony zaledwie 10 minut jazdy samochodem z Zarzecza. W Szczyrku zawsze możemy liczyć na wspaniałe warunki śniegowe (sztuczne naśnieżanie, dużo ratraków), jak i wspaniałe widoki na zalesione i ośnieżone szczyty Beskidów. Stoki dostosowane są do umiejętności narciarza: od łagodnych, szerokich tras widokowych: trasa 8 i 9 (tzw. Juliany) – do stromych, wymagających sporych umiejętności stoków. Po dniu białego szaleństwa można odpocząć w małej góralskiej chatce, gdzie serwowane jest aromatyczne grzane piwo z kiełbaską.

Szczyrk – Skrzyczne 1257 m.n.p.m. Na górę tą prowadzi wyciąg krzesełkowy dzielący się na dwa odcinki. Mamy do wyboru wiele tras, lecz do najładniejszych bez wątpienia należy Fis. Jest to stok czarny (bardzo trudny), ale zazwyczaj bardzo dobrze przygotowany na którym rozgrywane są mistrzostwa w slalomie gaiancie. Warto na nim poszusować, ponieważ z niego rozciąga się zapierający dech w piersiach widok na Kotlinę Żywiecką oraz pobliskie pokryte śniegiem góry.
Szczyrk – Solisko „perełką narciarzy” jest tu świetnie znany wszystkim stok zwany Golgotą. To właśnie na nim rozpoczyna się i zakańcza sezon narciarski w Szczyrku. Wspaniałe ulokowanie na północnym zboczu góry, pomiędzy wiecznie zielonymi drzewami iglastymi sprawia, iż panują tam perfekcyjne warunki śniegowe. Stok ten dodatkowo jest dośnieżany i utwardzany przez rat raki. Odbywa się na nim wiele zawodów i jest chyba najbardziej lubianym przez narciarzy i snowboardzistów zboczem.
Solisko jednak to nie tylko Golgota. Jest tam wiele innych tras, z których także rozciągają się wspaniałe widoki. Nie lada gratką dla snowboardzistów może stać się half-pipe, który leży niedaleko trasy Julian. Solisko posiada swój mikroklimat dzięki temu, mimo że w Zarzeczu nie ma już śniegu, tam nadal można poszaleć na deskach, w bardzo dobrych warunkach śniegowych.

Korbielów – Pilsko Do Korbielowa z Zarzecza samochodem jedzie się około 45 minut. Warunki śniegowe są tam znakomite. Dziesiątki tras: od widokowych nartostrad po agresywne, bardzo trudne, zamknięte nieraz trasy przez las, które mogą przyspieszyć nam bicie serca. Na stokach jest wiele miejsc gdzie można się posilić i wypić ciepłą herbatkę. Pilsko rozmaitością swoich tras przyciąga wielu amatorów białego szaleństwa. Jest nawet czasem nazywane „Polskimi Alpami”. Dolny odcinek jest oświetlony, tak więc można rozkoszować się jazdą do późnych godzin wieczornych. Na ostatnich, najwyżej położonych trasach można zachwycać się jazdą na nartach nawet do maja. Na Pilsku odbywa się wiele zawodów np.: Mistrzostwa Polski w Slalomie Curvingowym.

Oczywiście wyżej wymienione miejsca to tylko ciekawsze propozycje dla amatorów białego szaleństwa. Warto tutaj wspomnieć o stokach w: Istebnej, Międzybrodziu Żywieckim i Bialskim, Zwardoniu, Przyłękowie, Wiśle i innych do których z Zarzecza jest naprawdę blisko.

Losowe fotografie

Czy wiesz, że?

• Powierzchnia Zarzecza: 1,8 km²
• Wysokość: 340 m n.p.m.
• Mieszkańców: około 1300
• Max. głębokość jeziora: 28 m